top of page

1951 yılında Kanada Montreal’de JCI Dünya Başkanı seçilen Philip T.R. Pugsley, dünyadaki yerel organizasyonları ziyaretleri sırasında, başarılı üyelerini ödüllendiren organizasyonlardan esinlenerek, JCI Senatosu’nu kurma fikrine yöneldi.

1952 yılında 7. JCI Dünya Kongresi’nde JCI Senatosu Kuruldu. Böylece JCI misyonuna sadakatle hizmet etmiş JCI üyeleri resmen tanınmış oldu. Bu üyeler “Senatör Üye” sıfatı ile kurumuna, topluma ve insanlığa hizmet etmeye devam etme şansına kavuştu. Senatörler, bu ünvanla onurlandırıldıklarında “gençlerin yetişmesi için fırsatlar sunarak toplumun pozitif gelişmesine katkı sağlama” misyonuna destek vermeye ve bu büyük yapıyla iletişim halinde olmaya ömür boyu devam etmekteler.

JCI Senatosu, dünya çapındaki tüm JCI üyelerinin, bu organizasyon içinde öğrendiklerini ve kazanımlarını gençlere geri verebildikleri ve pozitif değişime finansal destek sunabildikleri bir diğer platform olarak da değerlendirilebilir.

Senato Başkanının Mesajı

atilla_erdag.png

2001 yılında kurulan JCI Türkiye senatomuz artık reşit ve bu sene 19 yaşında. 19 yılda 190 üyeye ulaştık. Avrupa’da 37 ülkede 10.000 senatörden oluşan ailemizle birlikte bu sene bağlı olduğumuz Avrupa Senatosu’nun 50. yılını kutluyoruz.

 

ASE (Association of JCI Senators in Europe) Avrupa Senatomuza nice 50 yıllar dileriz. 18-40 yaşları arasında JCI organizasyonuna çokça emek verdiğimiz için bu ailenin bir ferdiyiz.

 

Her birimiz “Ben JCI Emekçisi, 12345 no’lu JCI Senatörü olarak, JCI’ın fikir ve prensiplerine saygı duyarak, ömrümün sonuna kadar sadakatle hizmet edeceğime yemin ederim” yemini ile yola çıktık.

 

Misyonumuz: Senatörler arasında yerel, ulusal ve uluslararası düzeyde var olan ilişkilerin geliştirilmesi, Senatörler ve diğer ülkelerin Ulusal Senato Grupları arasında sosyal temasların teşvik edilmesi, Üye Geliştirme ve Eğitim alanında önemli bir kaynak oluşturulması.

JCI hayatımız boyunca pek çok bireysel gelişim, toplumsal gelişim, iş dünyası fırsatları, uluslararası fırsatlar sunan projelerde yer aldık. Yaparak öğrendik. Kendi doğrularımızın ve ekiplerimizin doğrularının peşinden koştuk. Lider olmaya çalıştık. Lider olduk, bazen de daha iyi lider olduk. Bu yolda yaptığımız en güzel şey dostluklar kurmaktı. Güzel ülkemizin her yerinde ve hatta tüm dünyada evlerimiz, senatör dostlarımız var.

JCI üyelerine bazen arkadaş, bazen eğitmen, bazen danışman olmaya çalışıyoruz. Bildiklerimizi veya öğrendiklerimizi paylaşmaktan keyif alıyoruz, çalışırken eğleniyoruz.

Çok şanslıyız. Çünkü lider olmak için, inanıp başarmak için önümüzde dünyanın tartışmasız en büyük örneği var. Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde, O’nun en çok güvendiği pırıl pırıl gençlerle birlikte hiç durmadan yürüyoruz, yürüyeceğiz.

DR. Atilla Erdağ
#68829
JCI Türkiye Senatosu 2019 Başkanı

bottom of page