TOYP DÜNYA FİNALİ HALK OYLAMASINDA 3 TÜRK YARIŞIYOR!

Gençleri geleceğin iş dünyasına hazırlayan Kolektif Future’un kurucusu Cihan Buğdaycı, yenilikçi enerji üretim yaklaşımlarıyla ses getiren Kerem Deveci ve biyomühendislik alanında uluslararası etki bırakn girişimci bilim adamı Fırat Güder…


Alanlarında yaptıkları fark yaratan çalışmalar ve elde ettikleri başarılar ile öne çıkan üç Türk genci dünyanın en prestijli yarışmalarından TOYP’ta ülkemizi temsil etmeye hak kazandılar. TOYP dünya birincileri 13 – 19 Eylül tarihleri arasında yapılacak global halk oylaması belirlenecek.


105 ülkedeki 160 bin üyesi ile dünyanın en büyük sivil toplum kuruluşlarından JCI (Junior Chamber International - Genç Liderler ve Girişimciler Derneği) her sene dünyanın önde gelen başarılı bireylerini seçerek ödüllendiriyor. Ten Outstanding Young Persons Of the World (TOYP) Programı kapsamında her ülkede 10 kategorideki adaylar titizlikle belirleniyor. Ülke birincileri global finallerde yer alarak dünyanın en başarılı gençleri arasında yer almak için yarışıyorlar. 2021 TOYP Türkiye ulusal birincilerinden Cihan Buğdaycı, Kerem Deveci ve Fırat Güder, globalde son 20 önemli ismin arasında yer alarak global finallerde yer alma hakkı elde ettiler.


2022 TOYP Global’de son 20’ye kalan Cihan Buğdaycı İnsanlığa ve Gönüllü Kuruluşlara Hizmet Kategorisi, Kerem Deveci Fen ve Teknik Gelişme Kategorisi, Fırat Güder Bilimsel Önderlik Kategorisi’nde yarışıyor.


Son 20’ye kalarak ülkemizi temsil eden Türk gençlerinin dünya birinciliği oylama sürecine halk da dahil olacak. Türkiye’nin yetiştirdiği başarılı gençlerinin dünya çapında desteklemek için https://toyp.jci.cc/ sitesi üzerinde oylamaya katılmak yeterli. Oylama 13 Eylül Salı günü saat 15:00’de başlayıp 19 Eylül Pazartesi saat 15:00’de sonlanacak. Kısa sürecek halk oylamasının sonucunda, TOYP Dünya birincileri global jürinin son kararıyla belirlenecek.


Türkiye’de 27 yıldır düzenlenen organizasyonda bugüne kadar 18 başarılı genç TOYP Dünya Birincisi unvanını almaya hak kazandı. Bu isimler arasında son yıllarda tıp alanında çığır açan çalışmalar yapan Dr. Canan Dağdeviren ve Dr. Gözde Durmuş, zeytin çekirdeğinden biyomalzemeler üreterek kısa sürede 30 milyon dolar değerlemeyi aşan girişimci Duygu Yılmaz, galaksi keşfi ile dünyada ses getiren gökbilimci Dr. Burçin Mutlu Pakdil gibi birçok önemli isim yer alıyor.


Tüm dünya birincilerimiz için: TOYP Dünya Birincileri | JCI Türkiye (jciturkiye.org)


TOYP Türkiye için genel bilgiler: TOYP | Türkiye'nin On Başarılı Genci

48 görüntüleme