TOYP 2020 | Türkiye'nin On Başarılı Genci Açıklandı.


JCI (Junior Chamber International) tarafından 1983 yılından bu yana düzenlenen, “Ten Outstanding Young Persons of the World”un Türkiye ayağı olan ‘TOYP Türkiye - Türkiye'nin On Başarılı Genci' yarışmasının 2020 yılı sonuçları Çevrimiçi Ödül Töreni ile kamuoyuna açıkladık.

 

Genç Liderler ve Girişimciler (JCI) Türkiye Derneği adına JCI İstanbul şubemiz tarafından 26 yıldır gerçekleştirilen TOYP -Türkiye'nin 10 Başarılı Genci projesi, toplumsal gelişime önemli katkıları bulunan ve daha iyi yarınların peşinde koşan ülkemizin başarılı gençlerinin çalışmalarını görünür kılmayı, onları daha duyarlı ve aktif vatandaş olmaları yönünde teşvik etmeyi amaçlıyor. 26 sene önce Türkiye'de başlayan “Türkiye'nin On Başarılı Genci” programı, bu süre içerisinde alanında başarılı işlere imza atan birçok Türk gencini dünya sahnesine taşıyan bir başarıya ulaştı.


JCI Türkiye tarafından bu sene ilk çevrimiçi olarak gerçekleştirilen ‘’Outstanding Young Persons Summit’’ zirvesi finalinde gerçekleşen “2020 TOYP ‘Türkiye’nin On Başarılı Genci” & JCI Türkiye Ödül Gecesi”nde başarı dolu hikayeleri ile başarılı gençlerimizden ilham aldık.


2020 TOYP Türkiye Kategori Birincileri;


1. İş Dünyası, Ekonomi ve/veya Girişimcilik; Hazel TOPÇU

2. Siyaset, Hukuk ve Kamu Yönetimi; Onursal ADIGÜZEL

3. Bilimsel Önderlik; Doç. Dr. Ceren YARAR FISHER

4. Kültürel Başarı; Cem ESEN

5. Çevre Korumacılığı ve Ahlaki Önderlik; Ece GÖZEN

6. İnsan Haklarına, Çocuklara ve Dünya Barışına Katkı; Murat TURGUT

7. İnsanlığa ve Gönüllü Kuruluşlara Hizmet; Mehmet ATAKAN FOÇA

8. Fen ve Teknik Gelişme; Doç. Dr. Aydan DAĞ

9. Kişisel Başarı; Hande ARI

10. Tıbbi Yenilik ve Buluşlar; Dr. Öğretim Üyesi Fatih İNCİ

11. JCI TÜRKİYE Senato Ödülü; Karsu DÖNMEZ


2.000 kişinin katılım gösterdiği Gala Gecesine 2020 JCI İstanbul Şube Başkanı Gökhan Barışkan, 2020 JCI Türkiye Senato Başkanı Burak Güner ve 2020 JCI Türkiye Başkanı Altuğ Türkdalı’nın konuşmaları ile başlayan Gala Gecesi, her kategori birincisinin katılımcılara tanıtılması ve online olarak gala törenine katılımları ile devam etti. Türkiye’nin yetiştirdiği en önemli müzisyenlerden İlhan Şeşen online müzik dinletisi gerçekleştirdi. Kültürel Başarı kategori birincisi Cem Esen ise online piyano resitali sundu.


10 kategori kapsamında yapılan yüzlerce başvuru, alanında uzman ‘jüri komitesi’ tarafından değerlendirildi. Jüriler arasında; Türkiye Eğitim Vakfı Kurucusu İbrahim Betil, Jeofizik Uzmanı Dr. Oğuz Gündoğdu, Türkkariyer Yönetim Kurulu Başkanı İlham Süheyl Aygül, Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği Başkanı Serdar Dinler, Prof. Dr. Yusuf Baran, Adalar Eski Belediye Başkanı Mustafa Farsakoğlu, Prof. Dr. S. Semahat Demir, E-Bebek Kurucusu Halil Erdoğmuş, Harvard’lı Ödüllü Dr. Furkan Burak, Buldan Eğitim ve Dayanışma Vakfı Başkanı Meryem Salman, Sürdürülebilirlik Adımları Derneği Kurucu Başkanı Emrah Kurum, Yönetmen Ezel Akay, Besteci ve Aranjör Utar Artun gibi bir çok değerli isimler yer aldı.


2020 yılı TOYP Türkiye Birincileri, ayrıca 2021 yılında gerçekleşecek olan ‘TOYP Dünya Finali’nde,Türkiye’yi temsil ederek başarılarını uluslararası platforma taşıma şansına sahip olacaklar.Birincilerimizin kısa biyografilerini merak ediyorsanız aşağıdaki linki tıklayın.

2020 TOYP Türkiye Birincilerimiz


Çevrimiçi gerçekleşen ödül törenimizi takip etmek isterseniz JCI Türkiye Youtube hesabımızdaki yayın videomuzu izleyebilirsiniz.


Outstanding Young Persons Summit | 2020 TOYP & JCI Türkiye Ödülleri Töreni


172 görüntüleme