Geleceğe Tohum At

Genç Liderler ve Girişimciler Derneği(JCI) Bodrum Şubesi, “Geleceğe Tohum At” projesini 3’üncü kez gerçekleştiriyor.

Turgutreis Mahallesi’nde bir destekçi tarafından tahsis edilen 2 dönüm arazide gerçekleşen etkinlikte üyeler bir araya gelerek fideler toprakla buluşturuldu

Elde edilen tohumların bir kısmı atalık tohumu çoğaltacak gönüllü üreticilere dağıtılacak, bir kısmı da gelecek sene uygulanacak projede kullanılacak. Derneğin 2021 Dönem Başkanı Betül Demircioğlu Sarp, şu bilgileri aktardı:


"Yaklaşık 3 senedir devam eden sürdürülebilir bu projenin amacı yerel tohumlarımıza sahip çıkarak ve ekolojik tarım eğitimi düzenleyerek bölgede geri alım garantili tarımsal istihdam sağlamak ve bölgede tarımı bir gelir kaynağı haline getirebilmek. GDO ve zirai ilaçlar yüzünden bozulan ekolojik denge ve kirlenen toprak, tarım için artık bereketsiz hale gelmiş ve çiftçi tarım arazilerine ektikleri ürünlerin üretimsel ve maddi karşılığı olmadığı için terk etmiştir.


Projemiz ile yerel tohumdan nasıl bereketli ve verimli hasat alınabileceğini anlatarak üreticiyi buna ikna etmeyi, tarıma ve tarımdan gelecek ekonomik kalkınmaya çiftçilerimizi dahil etmeyi hedefliyoruz.

Projemiz 6 etapta gerçekleşti; bu süreçte 150 çocuğumuza tohum ektirdik. 56 çiftçiyi eğittik. Eğitim alan ve ekolojik tarıma başlayan 2 çiftçimiz Karaoklar Ekolojik Tarım Çiftliği ile anlaşmasını gerçekleştirdi.


Şubemize 2 dönüm arazi tahsis ettirdik ve tohumları çoğalttık. Bu tohumları bu sene ekim zamanı yine tahsis edilen tarım alanlarımıza dikip ayrıca kısıtlı gönüllü üreticilere fidelerimizden dağıtıp onlardan bazı teknik veri ve tohum geri almayı planlıyoruz. Topladığımız veriler bir veri bankasında derlenip düzenlenecek ve projenin bir sonraki aşamasında yerel üreticilere bir yol haritası olacak.


Hayalimiz gençlere ve özellikle kadınlara istihdam sağlayabileceğimiz bir JCI Bodrum Ekolojik Tarım Çiftliği kurabilmek." olarak belirtti.


KAYNAK https://kenttv.net/atalik-tohumlar-toprakla-bulustu

67 görüntüleme