top of page
toyp_logo_retina-m.png

2020 TOYP Siyaset, Hukuk ve Kamu Yönetimi kategorisi
Türkiye Birincisi

onursal-adiguzel.jpg

ONURSAL ADIGÜZEL

Onursal Adıgüzel, lisans eğitimini Yıldız Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde tamamladı. Mezuniyetinin ardından çeşitli özel sektör firmalarında Endüstri Mühendisi ve yönetici olarak görev yaptı. 
Siyasi kariyerine, Cumhuriyet Halk Partisi gençlik örgütlenmelerindeki aktif çalışmalarıyla lise yıllarında başladı. 2009 yılı yerel seçimlerinde İstanbul’da aktif rol aldı.

 

2010 yılında Ataşehir Gençlik Meclisi Kurucu Başkanı olarak, gençlerin demokratik karar alma süreçlerine katılımını sağlamak amacıyla Cumhuriyet Halk Partisi Gençlik Kolları Merkez Yönetim Kurulu üyesi oldu, Örgüt ve Örgütlenmeden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini üstlendi. 2012 yılında gerçekleştirilen Cumhuriyet Halk Partisi 34. Olağan Kurultayı'nda Parti Meclisi’ne seçilen en genç 6 üyeden biri oldu.


2015 yılında parti tarihinde dönüm noktası niteliği taşıyan Cumhuriyet Halk Partisi ön seçimlerinde parti üyelerinin oylarıyla İstanbul 1. Bölgeden milletvekili adaylığına seçildi.  2015 seçimlerinde, Cumhuriyet Halk Partisi’nin en genç milletvekili olarak 30 yaşında Parlamentoya girdi. 26. yasama döneminde Türkiye Büyük Millet Meclisi AB Uyum Komisyonu, Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu, Çevre Komisyonu ve CHP Kadın Çocuk Hak ve İhlalleri İnceleme ve İzleme Komisyonu üyeliği yaptı.

 

Bu dönemde, genç bir parlamento üyesi olarak gençlerin sorunlarından mültecilere, çocuk işçiliğinden cezaevindeki çocuklara, insan hakkı ihlallerinden Türkiye-AB ilişkilerine uzanan geniş bir alanda çalışmalar yürüttü. Özellikle dezavantajlı gruplara yönelik yaptığı çalışmalar, ulusal ve uluslararası medyada yankı uyandırdı. Haziran 2018 seçimlerinde yeniden milletvekili seçilen Adıgüzel, 27. Yasama döneminde TBMM bünyesinde oluşturulan Dijital Mecralar Komisyonu üyeliğine seçildi.


2018 yılında Cumhuriyet Halk Partisi Bilgi ve İletişim Teknolojilerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirildi. Parti tarihinde uzun yıllar sonra üst düzeyde görev alan ilk genç siyasetçi oldu. Partisinin sandık güvenliği çalışmalarında aktif görev aldı. Siyasi partilerle, sivil toplum işbirliğinin geliştirilmesi adına çeşitli organizasyonların yürütücülüğünü üstlendi.

 

Adıgüzel, 2018’ten bu yana partinin bilgi ve iletişim teknolojilerinden sorumlu olarak hem parti üst yönetiminde hem de parlamentodaki çalışmalarına devam etmektedir.


“Gençlere alan açacak, hepsinden öte gençlerin gücüne inanan siyasetçilere ihtiyacımız var” diyen Adıgüzel, İstanbul-Ankara arası yoğun temposuna rağmen her fırsatta üniversite ve lise öğrencileri ile okul kampüslerinde, kantinlerde bir araya geliyor, öğrenci kulüplerinin davetlerini kaçırmamaya özen gösteriyor.
Evli ve bir kız çocuğu babası olan Adıgüzel, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, TMMOB Makine Mühendisleri Odası ve Fenerbahçe Spor Kulübü üyesidir.

bottom of page