top of page
toyp_logo_retina-m.png

2020 TOYP İnsan Haklarına, Çocuklara ve Dünya Barışına Katkı kategorisi Türkiye Birincisi

murat-turgut.jpg

MURAT TURGUT

‘’Öğrencinin zihnine girmek isteyen bir öğretmen, önce çocuğun gönlüne girmeyi başarmalıdır.’’ anlayışı ile sevgi dilini öğrencilerine aşılayan Murat TURGUT Mardin’de doğdu. Çukurova Üniversitesi’nde Sınıf Öğretmenliği bölümünü okudu.

Lisans öğrenimi süresince akademik başarılarının yanında ;halk dansları, Latin dansları, satranç, sinerji, fotoğrafçılık, edebiyat, dağcılık, yaratıcı drama gibi birbirinden farklı alanlardaki sosyal kulüplerde yer alarak kendini geliştirmeye özen gösterdi ve üniversiteden ‘’Onur Öğrencisi’’ olarak mezun oldu.


2014 yılında imkanları kısıtlı olan Mardin’in Artuklu  Gökçe köyüne sınıf öğretmeni olarak atanan Murat TURGUT aynı zamanda Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Yüksek Lisans öğrencisi. Sınıf öğretmenliğinin yanında Yaratıcı Drama Eğitmenliği, Zeka Oyunları Eğitmenliği, Halk Oyunları Antrenörlüğü, Satranç Antrenörlüğü, Çocuk Oyunları Hakemliği ve TRT EBA TV’de sunuculuk yapmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı’nın düzenlemiş olduğu birçok çalıştay, seminer, kursa davet edilmiş ve eğitimler vermiştir.


Murat öğretmenin eğitime bakış açısı ve yapmış olduğu çalışmaları Artuklu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Artuklu Kaymakamlığı, Mardin İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Mardin Valiliği ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından başarılarla karşılandı.

 

Öğrencileriyle beraber  İstanbul, İzmir, Trabzon, Ankara gibi farklı illere davet edilerek ulusal ve uluslararası festivallerde, konserlerde on binlerce kişi karşısında halk oyunları gösterilerinde yer aldı. Pandemi sürecinden dolayı ertelenen 23 Nisan 2020’de Dubai’de gerçekleştirilmesi planlanan, tüm dünya ülke çocuklarının katılacağı festivale ülkemizi temsilen Murat Öğretmen ve öğrencileri başkonsolosluk tarafından davet edildi.

 

Mardin’deki köy çocukları ile Mayıs ayında Almanya’daki ,Temmuz ayında Hollanda’daki yapacakları gösterileri koronavirüs salgınından dolayı ileri bir tarihe ertelendi. Yerel ve ulusal olarak birçok ödül sahibi Murat TURGUT’a 2019’da ‘’Yılın Öğretmeni’’ ödülü verildi.

 

Yapmış olduğu örnek ve  başarılı eğitsel çalışmalarından dolayı birçok televizyon programına ‘’Fark Yaratan Öğretmen’’, ‘’Yılın Öğretmeni’’ olarak davet edildi. Ülkemizde birçok üniversitenin ‘’Eğitim Fakülteleri’’nden ve sosyal kuruluşlardan davet edilerek üniversite öğrencilerine , ebeveynlere yönelik ‘’Rol Model Olarak Öğretmen’’ konulu 50 seminer, konferans verdi.

 

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından davet edilerek TRT’de yayınlanan ‘’ 100.Yıl  23 Nisan Özel’’ programının hazırlama komitesinde yer aldı. Yine TRT’de yayınlanan ‘’Bilgi Şöleni’’ programını sundu, koordinatörlüğünü yaptı. 2020 yılında Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya SELÇUK tarafından ‘’Başarı Belgesi’’ne layık görüldü.

bottom of page