top of page
toyp_logo_retina-m.png

2020 TOYP JCI Senato Özel Ödülü kategorisi Türkiye Birincisi

karsu-donmez.jpg

KARSU DÖNMEZ

Karsu Dönmez 1990 yılında Hollanda’da doğan Türk kökenli bir sanatçımız.

 
Karsu yalnızca şarkıcı değil; aynı zamanda çok iyi bir piyanist, besteci, aranjör ve söz yazarı.   İlk albümü, canlı kayıtlardan oluşan “Live aan ’t IJ”(lay anıt ay cey). Henüz 19 yaşındayken kaydedilen bu albümde caz, blues, funk ve etnik ritimlere rastlamak mümkün.

 

2012’de çıkardığı ilk stüdyo albümü Confession’ın ve 2015 yılında çıkan Colors’ın içinde yer alan şarkıların neredeyse tamamını kendisi yazıp besteledi. 2016’da Hollanda’nın en önemli müzik ödülü olan Edison World/Jazz ödülünü kazandı ve böylece Avrupa caz sahnesindeki yerini sağlamlaştırdı.


Yedi yaşında piyano ile tanışan Karsu’nun hikayesi, daha o 17 yaşındayken, ödüllü belgeselci Mercedes Stalenhoef’un ilgisini çekerek, hayatı bir belgesele konu oldu. 2012’de, çekimleri 5 yıl süren ve Hatay’ın Karsu Köyü’nden New York’a kadar Karsu’nun hayatının takip edildiği “Karsu: I Hide A Secret” belgeseli, Uluslararası IDFA belgesel festivalinde dünya prömiyeri yapıldı ve daha sonra pek çok ülkenin festivallerinde gösterimi yapıldı.


Babasının Amsterdam’daki restoranında, on altı yaşında piyano çalmaya başlayan Karsu, gazeteler, dergiler, radyolar ve televizyon programlarıyla günden güne geniş kitlelere ulaştı. Hollanda-Amerika Trust Organizasyonu ile New York’taki dünyaca ünlü Carnegie Hall konser salonunda konser vermesi Hollanda medyasının çok ilgisini çekti ve birçok televizyon programında canlı performanslar sergiledi.


Türkiye’nin 14 kentinde, bunun yanında Amerika, Endonezya, Almanya, Belçika, Surinam, İngiltere, Brezilya ve daha birçok ülkede konserler verdi.


2010 ve 2014’te Dünya’nin en önemli caz festivali North Sea Jazz Rotterdam’da iki kez yer aldi. Hollanda’nin en önemli Kraliyet konser binasi Concertgebouw’daki konserleri her zaman kapalı gişeydi. Türkiye’de de Ankara Caz, Alanya Caz, Akbank Caz Festivali gibi önemli festivallerde, Zorlu PSM, Aya İrini, Cemal Reşit Rey Konser Salonu gibi önemli sahnelerde birçok kez sahne aldı.


Karsu 2011 yilindan itibaren her yil yeni bir show ile sahne aldi. 2018 yılında, dünyaca ünlü Atlantic Records plak şirketinin kurucusu Ahmet Ertegün'ün hayat hikâyesinin anlatıldığı ve Atlantic Records’dan çıkan efsanevi hitlerin Karsu dokunuşuyla yeniden yorumlandığı "Karsu Plays Atlantic Records" adlı projesiyle 40'tan fazla konser verdi. Seyirciler Ahmet Ertegün’ü, Amerika’da caz dünyasını sahne arkasında zenginleştiren bir Türk olarak yakından tanımış oldular. Bu tur, Londra Cadogan Hall'da sona erdi.


Ekim 2019’da kendi adini tasiyan KARSU adli üçüncü stüdyo albumunu yayinlandı, iTunes ve Spofify platformlarında büyük ilgi gördü.

bottom of page