top of page
toyp_logo_retina-m.png

2020 TOYP İş Dünyası, Ekonomi ve/veya Girişimcilik kategorisi
Türkiye Birincisi

hazel-topcu.jpg

HAZEL TOPÇU

İlk orta ve lise hayatını doğduğu şehir Aydın’da tamamlayan Hazel Topçu, Üniversiteyi İstanbul Üniversitesi Moleküler biyoloji ve genetik bölümünde tamamladı. Üniversite bittikten sonra Hollandada üniversite laboratuvarında bir süre çalıştıktan sonra Türkiye’ye geri döndü ve kariyerini iş analistliği ve proje yönetimi alanında ilerletti.

 

3.5 yıllık çalışmanın ardından tamamen yeni yaşam arayışı için gittiği uzak doğu seyahati ona ilham oldu ve Tübitak genç girişimci hibesini alarak Haus Freeze Dry markasını yarattı. Tarım topraklarımızın giderek azalması, taze gıdanın raf ömrünün çok kısa olmasından ötürü çok fazla gıdanın sofralara gelmeden çöpe gitmesini engellemek, gıda saklama yöntemlerindeki hatalı, yanlış ve başarısız uygulamaların yerine dünyada kabul edilmiş en başarılı kurutma teknolojisi olan dondurarak kurutma teknolojisinin kullanılmasını sağlamak için bu teknolojiyi geliştirmeye başladı.

 

Hazel Topçu, Türkiyede ilk dondurarak kurutma makinesini geliştiren ve yine ilk defa dondurarak kurutulmuş ürünleri üreten firmayı kurmuştur. Meyveden, sebzeye, et ve süt ürünlerinden pişmiş gıdaya, içeceklere kadar birçok ürünü üretmekte, firmalarla ortak Arge çalışmaları yürütmekte ve onlara ürün tedarik etmektedir. The Snack Haus markası ile B2C de sağlıklı atıştırmalık olarak ürünlerini pazara sunmaktadır. Online ve offline kanallarda ürünlerini son tüketicilerle buluşturmaya devam etmektedir.


Girişim maratonunda 1 Tübitak, 3 kosgeb hibesi almıştır.  Avrupa birliğinin düzenlediği Green teknoloji yarışmasında 1.lik ödülü ile Litvanya’daki boostcamp’e katılmış, Balticsandbox women in tech yarışmasında yine 1.lik ödülü ile Litvanya’da gerçekleştiren accelerator programından kabul almıştır.

 

2019’da Bahrain enterprenuership investment zirvesine ve ICUBE international accelerator programına kabul edilmiştir.  Kagider’in 2018de  yılın en başarılı 10 kadın girişimcisinden biri seçilmilş, BBVA momentum 2018de sosyal girişimcilik yarışmasında seçilen startuplar arasında olup 4 aylık bir IE Business Schooldan eğitim almıştır.  “İlk işim girişim” yarışmasında 3.lük ile birlikte para ödülünün sahibi olmuştur. Şu an Arge çalışmalarını Yıldız Teknik Üniversitesi Teknoparkında devam etmektedir.

bottom of page