29 Mart Paz | Yeri henüz belli değil

JCI TÜRKİYE CATAN TURNUVASI

Kayıt Kapalı
JCI TÜRKİYE CATAN TURNUVASI

Saat & Yer

29 Mar 2020 15:00 – 18:00
Yeri henüz belli değil

Etkinlik Hakkında

CATAN TURNUVASI HAKKINDA

Duyuru itibariyle turnuvaya kayıt yaptırmış kişiler arasında yukarıda belirtilmiş tarih ve saatler arasında online olarak 4'er kişilik rakipler ile eleme usülü gerçekleştirilecektir. (Her karşılaşmanın 1.si bir üst tura yükselecektir.) 

CATAN TURNUVASINA NASIL KATILABİLİRİM? 

Aşağıdaki iletişim bilgilerimden bana ulaşarak turnuva kayıt yaptırabilirsiniz. 

"Catan" Hakkında

Catan adasında kaynaklar az ve geliştirdiğiniz stratejiye göre doğru kaynaklara sahip olup doğru ticareti yapmak çok önemlidir.

Basit kurallarıyla öğrenmesi kolay bu oyun, 35 dilde yayınlandı ve dünyada 25 milyondan fazla sattı. Elde etmek istediğiniz kaynakların etrafına köy ve şehirler yaparak başladığınız oyunda kurallar çerçevesinde puanları toplayıp oyunun galibi olabilirken Catan birçok yeteneğinizin gelişmesine de katkıda bulunuyor.

Peki hangi kazanımları elde edebiliyoruz ?

 Oyunun Kazanımları

Odak, Dikkat, Takip Geliştirme

İleri Görüşlülük

Olasılık Hesaplama

Strateji Geliştirme

Kaynak Yönetimi

Ticaret Yeteneği

İkna ve Müzakere Yeteneği

Genel Kazanımları Nasıl Ediniyoruz?

Catan’ın en güzel taraflarından biri, dinamik yapısıyla her oyun harita sürekli güncellenirken her tur atılan zarlarla her oyuncunun sürekli oyunun içinde olmasıdır. Böylece oyun kendini tekrar etmez ve her turun stratejisi farklı olur. Kendi yapacaklarınız için kendi kaynaklarınızı takip ederken oyundaki rakiplerinizin ne tür kaynaklara sahip oldukları ve elde ettikleri kaynaklarla neler yapabileceklerini de kestirmeniz gerekmektedir. Böylece olası senaryoları ön görüp stratejinizi sürekli gözden geçirmeniz gerekebilir.

Kaynak dağıtımı atılan zara bağlı olduğu için zar olasılıklarına göre elde etmek istediğiniz kaynakların yakınlarına erişip, etrafına yapı yapmanızın önemini arttırıyor. Bu kaynakları hedefleriniz doğrultusunda doğru kullanmak da çok önemli. Ancak oyunun bir güzel tarafı da oyuna konumlandığınızda çoğu zaman en az bir kaynağa erişiminizin olmaması veya daha az olması olacaktır. Bu da oyuncular arası ticaretin oyunda kilit bir yer aldığının göstergesidir. Oyun, oyuncuların kendi turlarında diğer oyuncularla ticaret yaparak ticaret ve ikna yeteneklerini geliştirmelerine olanak sağlıyor.

Ticarette dikkat etmek gereken; işinize ne yarıyor, kendi stratejinize ne katkı sağlar gibi olasılıkları düşünürken aynı zamanda oyundaki rakiplerinizin de o ticaretle elde edebilecekleri avantajı göz önünde bulundurmak olacaktır. Bu noktada ticaret sürecindeki ikna kabiliyetiniz ve ticaret müzakere sürecinizi doğru yönetmek oyunun gidişatını etkileyecektir. Burada da rakip olduğunuz kişiler ile kendi stratejiniz doğrultusunda kazan kazan üzerine neler yapabildiğiniz çok önemli. Ayrıca oyunda kasayla yapılan ticaret ve bir ada haritasında oynanan Catan’da liman ticaret noktalarıyla elde edilebilecek avantajlar sizi rakiplerinizin bir adım önüne taşıyabilir.

Catan’da belirsizlik yönetimi de oyunu eğlenceli kılan önemli bir faktördür. Oyunda yer alan gelişim kartlarıyla bilmediğiniz ama size avantaj sağlayabilecek imkanlara sahip olabilirsiniz. Sahip olduğunuz gelişim kartlarından maksimum fayda sağlamak için doğru zamanlama ve eldeki fırsatlara göre stratejinizi gözden geçirmek sizi galibiyete daha da yaklaştırabilir.

Catan’da başarılı olmanın belki de en önemli tarafı oyunu kazanmak için kendi yaptıklarınıza odaklanırken rakiplerinizin güncel durumunu da dikkatli bir şekilde takip etmek olacaktır. Bazen kazanabilmeniz için rakiplerinizin ellerindekini kaybetmesine ihtiyaç duyabilirsiniz. Envanter takipi ve doğru anda kullanmak aynı zamanda rakiplerin mevcut durumunu analiz edebilme çok önemlidir.

Catan tüm bu özellikleriyle yoğun bir beyin aktivitesi gerektirirken stratejik düşünme yeteneğine ciddi bir katkı sağlamaktadır. Oyunun oyuncular arası etkileşime dayalı olması, iletişim gücünüzü arttıracaktır. Kaynak yönetimi ve oyundaki ticari aktiviteler de ticaret yeteneğinizi geliştirecektir.

 

CATAN Oyunu Kuralları Nelerdir?

CATAN oyun kural kitapçığını ekte bulabilirsiniz. 

CATAN Oyunu Nasıl Oynanır?

Sizler için olarak çektiğimiz "CATAN Nasıl Oynanır?" videmuza Youtube linkimiz üzerinden; https://www.youtube.com/watch?v=Vjr5GV529ao  ulaşabilirsiniz. 

CATAN oyununu nereden oynayabiliriz?

Oyunu kişisel bilgisayarınız veya laptop'ınızda "Steam üzerinden" https://store.steampowered.com/app/544730/Catan_Universe/  linkinden indirerek üyelik girişiniz yaparak;  

Catan Universe

Trade – build – settle: Become Lord of Catan! Get to know Catan and play the starter scenario in multiplayer mode. Purchase the complete base game, expansions, card game and much more to discover the entire Universe of Catan.

store.steampowered.com

Android telefon veya tabletlerinizden  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.usm.catanuniverse&hl=en linkinden indirip üyelik girişi yaparak; 

Catan Universe - Apps on Google Play

Play your favorite game Catan anytime and anywhere: the original board game, the card game and the expansions in one app! Now including ‘Catan – Rise of the Inkas‘! After a long voyage of great deprivation, your ships have finally reached the coast of an uncharted island. However, other explorers have also landed on Catan: The race to settle the island has begun! Build roads and cities ...

play.google.com

Apple telefon veya Ipad'leriniz için AppStore: https://apps.apple.com/us/app/catan-universe/id1220346113 

linkinden indirip üyelik girişi yaparak; 

 

‎Catan Universe on the App Store

‎Play your favorite game CATAN anytime and anywhere: the original board game, the card game, the expansions and ‘CATAN – Rise of the Inkas‘, all in one app! After a long voyage of great deprivation, your ships have finally reached the coast of an uncharted island. However, other explorers have also…

apps.apple.com

CATAN internet sitesi üzerinden https://www.catanuniverse.com/  linkinden üyelik girişi yaparak

oynayabilirsiniz.

Oyun esnasında konuşarak ticareti ve oyun akışını sağlayabilmek için "DisCord" uygulamasını indirmenizi ve kanalımız JCI Türkiye'ye https://discord.gg/hCSKhZ linkinden katılmanızı öneririz. (Kanal davetiyemiz; davetiye sürelidir, katılma sorunu yaşarsanız lütfen bana ulaşın.) 

Etkinliği Paylaş