top of page
toyp_logo_retina-m.png

2020 TOYP Çevre Korumacılığı ve Ahlaki Önderlik kategorisi Türkiye Birincisi

ece-gozen.jpg

ECE GÖZEN

1989 İstanbul doğumlu Ece Gözen, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü’nden mezun olduktan sonra 12 yıl boyunca modayı her zaman mikro ve makro kozmos arasındaki bağı göstermek için bir araç olarak kullandı.

 

Doğayı, sanatı, bilimi ve teknolojiyi yenilikçi fikirlerle harmanlama vizyonu ve yaklaşımı küresel moda camiası tarafından da takdir edildi ve ödüllendirildi. 2012 yılında hazırladığı ilk koleksiyonuyla MUUSE x VOGUE İtalya yarışmasını kazanarak "En Vizyoner Tasarımcı" ödülüne layık görülen Gözen, 2016 yılında CFE London'ın YOTA programı için seçildi ve Londra’ya davet edilerek 6 ay boyunca Mary Katrantzou’nun ve Marios Schwab’ın mentörleriyle çalıştı.

 

Ece Gözen’in tasarımları 2012 yılından beri organizatörlerin özel davetleriyle Mercedes Benz Fashion Week Istanbul, Mercedes Benz Fashion Week Berlin, Who’s Next Paris, Tranoi Paris'te küresel moda dünyasının beğenisine sunuldu.

Moda ve tekstil sektörünün her alanını deneyimledikten sonra, modanın ancak sürdürülebilir olması durumunda anlamlı bir geleceğinin olabileceği bilinci ile Ece Gözen, moda ve tekstil endüstrisinin dünyada yarattığı kirlilikle mücadele etmek için, tasarım, biyoteknoloji ve sanata odaklanarak yeni bir sürdürülebilir model oluşturdu ve bir kadın girişimci olarak Gozen Institute’ü kurdu.

 

Ece Gözen’in bu vizyonunu ve kurucusu olduğu Gozen Institute’u, Samsung, Nike gibi birçok global marka gerçekleştirdikleri projelerle destekledi. Gozen Institute’ün başarıları sayesinde Ece Gözen, Elle Style Awards-Sürdürülebilir Moda Ödülü'nü kazandı ve Nike'ın Sürdürülebilirlik Marka Elçisi oldu.

Ece Gözen bir biyo-tasarımcı ve kadın girişimci olarak, Türkiye’de moda, tasarım, biyoteknoloji ve sanatı birleştiren ilk kurum olarak kurduğu Gozen Institute’teki laboratuvarında ekibiyle birlikte tekstil endüstrisi için yeni dünyanın sürdürülebilir biyomalzemelerini üretiyor ve farkındalığı arttırmak için bilim & sanat projeleri gerçekleştiriyor.

 

Gözen, küresel markalar ile üreticilerle tasarım ve malzeme prototipleri geliştiriyor. Ece Gözen, bu dünyada yaşayan her canlının birbiriyle bağlantılı olduğu felsefesiyle tekstil ve modanın kalbinde başlattığı bu sürdürülebilir, etik ve çevreci hareketi diğer sektörlerin de benimsemesi için çalışmalarına devam ediyor.
 

bottom of page