top of page
toyp_logo_retina-m.png

2020 TOYP Bilimsel Önderlik kategorisi Türkiye Birincisi

ceren-yarar-fisher.jpg

CEREN YARAR FISHER

Doçent Doktor Ceren Yarar-Fisher 1982 yilinda Ankara’da doğdu.


2005 yılında Başkent Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümünden mezun oldu. 2008 yılında, Amerika Birleşik Devletleri, Auburn Üniversitesinde Neuromechanics alanında doktora programına başladı. Doktorayı bitirdikten sonra 2011 yılında Amerika’nın en köklü bilim vakıflarından biri olan National Institutes of Health’den doktora sonrasi bursu kazanarak Üniversity of Alabama at Birmingham’da dünyaca ünlü kas biyolojisi uzmani Dr. Marcas Bamman laboratuvarında omurilik felci alanında çalışmalarına devam etti.


Omurilik felçli hastalarda iskelet kaslarının işleyişi ve vücut metabolizmasına etkileri  gibi daha önce araştırılmamış konularda çalışmalar yaparak National Institutes of Health’in en prestijli bilimsel ödüllerinden olan Translational Scientist Career Development ve K01 Mentored Scientist Career Development ödüllerine layık görüldü.

 

Elde ettiği bu başarılar ile birlikte University of Alabama at Birmingham Tıp Fakültesinde, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bölümünde Fiziksel Tıp Araştırma Laboratuvarını kurdu.
Laboratuvarda genel olarak, 
•    Felçli iskelet kasının metabolizmaya olan etkileri 
•    Omurilik felci hastalarında elektrik sitimülasyonunun metabolizma ve kas fizyolojisine etkileri 
•    Akut omurilik felci hastalarında ketojenik diyetin sinir iyileşmesi üzerine olan etkileri üzerinde çalışılmakta

 

2019 yılı Mayıs ayında akut Omurilik felçli bireylerde ketojenik diyetin nörolojik iyileşmeye olan etkisini incelenmesi başlıklı proje önerisi National Institutes of Health’den 2 milyon dolarlık bütçe ile kabul edildi. Bu proje omurilik felci alanında dünyada yapılacak ilk araştırma özelliğini taşımaktadır.


25 akademik yayını ve ortalama 4 milyon dolarlik bilimsel araştirma desteğine sahip olan Ceren Yarar Fisher 2020 yılında University of Alabama at Birmingham Tıp Fakültesinin en prestijli ödülü olan Pittman Scholars ödülüne layık görüldü. Bu ödül dünyaca ünlü iç hastalıklari doktoru James A. Pittman anısına temel bilimler ve klinik gelişmelere önemli katkıda bulunan bilim insanlarına verilmektedir.


2018 yılından beri Amerika’da National Institutes of Health /Center for Scientific Review kurumunda bilimsel projelerin değerlendirildiği kurullara hakemlik yapıyor.


2019 yılından beri American Congress of Rehabilitation Medicine Kurumunun Omurilik Felci bilimsel ve klinik gelişmeler kurulunda başkanlik yapıyor.


2015 yılından beri  University of Alabama at Birmingham ve Hacettepe Üniversitesi arasındaki işbirliği protokolü kapsamında ERASMUS danışmanlığı yapıyor.

ERASMUS programı aracılığı ile fiziksel tıp alanında interdisipliner iibirliğini arttırmaya yönelik metodlar üzerine Türkiye’de Hacettepe ve Başkent Üniversitesinde seminerler veriyor ve Türk Akademisyenleri ve öğrencileri her yıl kendi laboratuvarında omurilik felci bilimi üzerine eğitiyor.


Kendisi 7 yaşındaki kızı Mavi ve 4 yaşındaki oğlu Myles, köpekleri Ellie, kedileri Fitz Gerald, ve 7 tavuklarıyla beraber Alabama eyaletinin Birmingham şehrinde yaşıyor. Kızı ve oğlu bilimsel çalışmalarla iç içe büyüyorlar. Bilimsel çalısmalara gönüllü olarak katıldıkları gibi Doçent doktor Yarar-Fisher’a laboratuvarda ve evde ona büyük destek veriyorlar.
 

bottom of page