top of page
toyp_logo_retina-m.png

2020 TOYP Kültürel Başarı kategorisi Türkiye Birincisi

cem-esen.jpg

CEM ESEN

1997 yılında Adana’da doğan Cem Esen, ilk piyano derslerine Çukurova Konservatuvarı’nda Can Çoker ile başladı. 2010-2015 yılları arasında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesin’de Prof. Metin Ülkü ile çalıştı. 2015 yılından bu yana da  Almanya’da Hannover Hochschule für Musik okulunda Roland Krüger ile çalışmalarını sürdürmektedir.
 

2012 yılında İKSV Festivali’ne davet edilerek Gülsin Onay ile iki piyano konser verdi. Aynı yıl, 13. Antalya Piyano Festivali’ne davet edildi. 2017 yılında 18. Antalya Piyano Festivali’ne davet edildi ve Gürer Aykal’ın ricası üzerine, yazdığı 1.Piyano Sonatının ilk seslendirilişini bu konserde gerçekleştirdi.

 

2018 yılında Sofya Müzik Festivali’ne davet edilerek resital verdi. Aynı zamanda bestecilikle ilgili önemli çalışmalar sunan Esen, bu zamana kadar 83 bestesini yayınladı. Opus numarası altında şu an 20 yapıt numarası bulunmaktadır.

 

Soprano ve Tenor için yazdığı Liedler yani Sanatsal Şarkılar ile Türkçe Lied kavramına önemli katkıda bulundu. 2019-2020 yılları içerisinde Trajik Liedler ve Akşam Güneşi Liedleri albümlerini Ayşe Ece Güneşşen ve Alp Utku’nun icraları ile yayınladı.

 

2020 yılında 1. Flüt Sonatını flüt sanatçısı Cem Önertürk ile kaydedip Tekli olarak yayınladı. 2020 yılı içerisinde Portemento Edisyon’u kurdu. Bu doğrultuda, türk bestecilerinin eserlerinin notaları böylelikle tüm dünya ile online platform üzerinden paylaşılmaya başlandı.

 

Peter Florian, Andrej Dutkievich, Gülsin Onay, Stefan Kovacevich, Ludmil Angelov, Jun Kanno, Johann Schmith, Diana Anderson ve Fazıl Say’ın ustalık sınıflarına katıldı.


Cem Esen, 2009 yılından bu yana ÇEV Sanat bursiyeri olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

bottom of page