top of page
toyp_logo_retina-m.png

2020 TOYP Fen ve Teknik Gelişme kategorisi Türkiye Birincisi

aydan-dag.jpg

AYDAN DAĞ

İstanbul’da doğan Aydan DAĞ, ortaöğrenimini Pertevniyal Süper Lisesinde tamamladıktan sonra 2003 yılında Trakya Üniversitesi Kimya bölümünden birincilikle mezun olmuştur. Yüksek Lisans ve Doktora eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi Polymer Science and Technology programında sırasıyla 2006 ve 2011 yıllarında tamamlamıştır.

 

Yüksek lisans ve doktora çalışmaları sırasında kontrollü yaşayan radikal/katyonik/halka açılma polimerleşme teknikleri ile farklı mimarilerde kompleks makromoleküler yapıların sentezlerini gerçekleştirmiştir. Bu süre zarfında çok sayıda bilimsel çalışması kimya ve malzeme alanında oldukça saygın dergilerde yayımlanmıştır. 

 

2012 yılında Bezmialem Vakıf Üniversitesi (BVÜ), Eczacılık Fakültesi, Farmasötik Kimya Anabilim dalında öğretim üyesi olarak çalışmaya başlamış ve TÜBİTAK-2219 Doktora sonrası araştırma bursu ile 2012-2014 yılları arasında University of New South Wales (UNSW)/School of Chemical Engineering bölümünde misafir öğretim üyesi olarak iki sene görev yapmıştır. Doktora sonrası araştırmaları olarak “farklı morfolojilerde biyopolimer bazlı nanoformülasyonlarının sentezi”, “hedefli ve kontrollü ilaç taşıma sitemlerinin potansiyellerinin belirlenmesi” ve “2D-3D in-vitro hücre içi alım mekanizmalarının-yolaklarının belirlenmesi” çalışmalarını gerçekleştirmiştir.

 

Ayrıca, UNSW Kanser Enstitüsü ve Biyomedikal Mühendisliği bölümünde farklı araştırma projelerinde çalışmıştır. 
Aydan DAĞ, nanopartiküllerin çeşitli biyomedikal uygulamalarda kullanımı için tasarlanması, farklı kanser türlerinin mekanizmalarının aydınlatılması ve hastaya özgü tedavi yöntemlerinin geliştirilmesi ile ilgili çalışmalar yürütmektedir.

 

Hastalığın erken tanı ve tedavisi için normal konvansiyonel uygulamaların yanı sıra tek bir sistemde birden çok fonksiyonel özelliğe sahip teranostik nanoplatformların hazırlanması, çalışma konularının odak noktasıdır.
Yayın sayısı 42 ve h-indeksi 23 (Web of Science) olan Aydan DAĞ, 2019 yılında L’Oréal-UNESCO For Woman in Science “Ulusal Genç Bilim Kadınlarına  Destek” Bursları kapsamında desteklenmeye hak kazanmıştır. Ayrıca, 2020 yılında TÜBİTAK Teşvik ödülünü almaya hak kazınmıştır.


Doç. Dr Aydan DAĞ, hâlen Bezmialem Vakıf Üniversitesi, Eczacılık Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Enstitüsüne bağlı yürütülen Biyoteknoloji programında öğretim üyesi olarak çalışmalarına devam etmekte ve İlaç Uygulama ve Araştırma Merkezinde yardımcı yöneticilik görevini sürdürmektedir.

bottom of page